SUOMEN BRIDGELIITTO – FINLANDS BRIDGEFÖRBUND ry

HALLITUKSEN KOKOUS 7/2015

Aika:                21.10.2015 klo:17:00

Paikka:           Helsinki, Hiomotie 10

Läsnä:             Jarmo Laakso                          puheenjohtaja
Hulda Ahonen                         sihteeri
Kaj G Backas
Riitta Jaakonaho                    Skype-yhteydellä
Martti Meronen                     
Veijo Nikkanen
Milko Nuutila                          Skype-yhteydellä
Mauri Saastamoinen
Fred Sundwall
Jussi Tamminen
Finn Wardi
Pekka Viitasalo

Poissa:           -                         

 

1 §        Kokouksen avaus
Puheenjohtaja Jarmo Laakso avasi kokouksen klo 17:05

2 §        Kokouksen laillisuuden ja päätösvaltaisuuden toteaminen
Puheenjohtaja totesi kokouksen lailliseksi ja päätösvaltaiseksi.

3 §        Kokouksen sihteerin valinta
Kokouksen sihteeriksi valittiin Hulda Ahonen.

4 §        Esityslistan hyväksyminen

5 §        Pöytäkirjantarkastajien valitseminen
Pöytäkirjan tarkastajiksi valittiin Mauri Saastamoinen ja Jussi Tamminen.

6 §        Koulutusasiat (Liite # 1)

Keskusteltiin koulutusasioista.

Päätettiin, että annetaan koulutustoimikunnalle tehtäväksi viedä Martti Merosen ja Veijo Nikkasen esityksien pohjalta vuoden 2016 kerhojen koulutuksen tukemista eteenpäin. Vuoden 2016 budjettiin varataan rahaan tähän tarkoitukseen ja sitä jaetaan hakemusten perusteella kriteerit täyttäville kerhoille. Koulutustoimikunta päättää ketkä hakijoista saavat tukea.

Koulutustoimikunnalle annettiin lisäksi tehtäväksi miettiä miettiä Tuettujen kurssien vetäjien kriteerit ja kurssien kriteerit. Joka tapauksessa näihin kriteereihin tulee sisältyä peliharjoittelua ja sitouttamista.

Tuettujen kurssien haku aloitetaan heti vuoden 2016-alusta.  

 

7 §        Taloudellinen tilanne ja talouteen liittyvät asiat (liite # 2aa2bc)


Jussi Tamminen esitteli taloudellisen tilanteen, joka oli vakaa. (Liitteet 2a ja 2a2).
TE-keskukselta saadusta hylkäävästä palkkatukipäätöksestä valitetaan ja mikäli valitus ei aikaansaa muutosta, mietitään muita ratkaisuja asiaan.

Päätettiin tilata 5000 pakkaa pelikortteja liiton uudella logolla varustettuna. (Liite 2b,c)
Todettiin, että Bridge Areenalle on ostettu uusi jakokone rikkoutuneen tilalle.

SBL päätti ottaa käyttöön Smartum liikunta- ja kulttuurisetelit alaisissaan kilpailuissa. Päätettiin kysyä kerhojen kanta siihen, otetaanko Smartum-setelit käyttöön myös kerhojen MP-kilpailuissa, vuosikokousasialistalle. Tällöin liitto maksaisi muut kulut seteleistä, mutta kerhojen vastuulle jäisi seteleiden toimitus liiton ohjaamaan osoitteeseen ohjeiden mukaisesti. Päätettiin, että Smartum- seteleiden käytön jatkosta päätetään vuoden 2016 lopulla.
Setelit otetaan käyttöön 1.1.2016.

 

8 §        Syyskokousasiat (Liitteet # 3abc)

-        budjetti(c)
Hyväksyttiin budjetti pienin korjauksin. Jussi Tamminen toimittaa korjatun version sekä hallitukselle, että toiminnanjohtajalle mahdollisimman pikaisesti. 

-        toimintasuunnitelma (a)
Hyväksyttiin toimintasuunnitelma. Teemana vuonna 2016 on jäsenhankinta.

-        kilpailumääräykset (b)
Hyväksyttiin päivitetyt kilpailumääräykset esitettäväksi syyskokoukselle.

-        päätettiin, että Jussi Tamminen stilisoi liiton säännöt hyväksyttäväksi vuosikokoukselle. Hallitus hyväksyy esitettävät säännöt sähköpostilla ennen materiaalin lähetystä.

-        Päätettiin, että hallitus esittää syyskokoukselle SMARTUM-seteleiden käyttöönottoa myös kerhojen alaisiin MP-kilpailuihin.

-        Päätettiin, että kerholta pyydetään hallitukseen ehdolle asetettavien henkilöiden tiedot etukäteen ja heiltä esittelyt syyskokousmateriaalien liitteeksi.

-        Päätettiin esittää syyskokoukselle lisäys kurinpitomääräyksiin. Lisäys tehdään seuraamuksiin huijaustapauksissa.  Riippuen huijauksen kestosta ja törkeydestä poistetaan syylliseksi todetulta pelaajalta vähintään 10 % ja enintään 50 % kaikista jo saavutetuista mestaripisteistä. Todennetulta ajalta pelaajalta ja partnereilta ja joukkuetovereilta poistetaan näistä kilpailuista ansaitut mestaripisteet. Mestaripistepoistot koskevat myös tapauksia, jotka koskevat jakojen ennaltakatsomistapauksia.

-        Syyskokouksessa valitaan kurinpitokomitea seuraavalle kaksivuotiskaudelle

9 §                        Kerhojen liiga (Liite #4)

Päätettiin, että kerhojen välinen liiga aloitetaan niin, että vuosi 2016 on karsintavuosi ja kaikilla sarjatasoilla liiga käynnistyy vuonna 2017. Karsinta 2016. Alkaa 2017. Työryhmäksi kilpailun järjestämiseen nimettiin Timo Sairanen (joka vastuussa, siitä että kilpailu järjestyy.), Hulda Ahonen, Milko Nuutila ja Martti Meronen. Liigan taloudellisten asioiden pohjustuksen miettivät Jussi Tamminen ja Hulda Ahonen.

10 §    Lehden uudistus
Päätettiin, että ennen päätöstä pyydetään vielä lisää tarjouksia eri painoilta.

11 §    Työlista
Käsiteltiin työlista.
Päätettiin, että ruotsinkieliset säännöt lisätään liiton sivuille 6.11. mennessä.
Päätettiin, että toiminnanjohtaja tekee raportin Ruotsin tapaamisesta seuraavaan kokoukseen mennessä.

12 §    Helsingin- ja Uudenmaanpiirin uusi harrastekilpailusarja
Hyväksyttiin Helsingin- ja Uudenmaanpiirin uusi harrastekilpailusarja. Liitteenä kilpailusarjan säännöt (Liite#4).

13 §    Työlista (Liite #5)
Käsiteltiin työlista.

14 §    Tiedoksi merkitään
Liiton hallitus päätti sähköpostikokouksessaan, että vilpillisin keinoin saavutetut mestaripisteet poistetaan myös huijaajan partner(e)ilta alkaen 1.1.2015, jolloin epäily tuotiin SBL.n tietoon. 
SBL:n hallitus suhtautuu erittäin vakavasti huijaustapauksiin.

Bridge Areenan avainten hallinta siirtyy Bridge Areena Oy:lle.
Antti Aimala ja Vesa Fagerlund ovat saavuttaneet avoimissa junioreiden mm-parikilpailuissa kuudennen sijan.
SBL:n hallitus onnittelee paria menestyksestä.

15 §    Muut esille tulevat asiat
Bridge Areenan ja Helsingin Shakki ry:n välinen sopimus allekirjoitettiin 21.10.2015. Alkuperäiset asiakirjat säilytetään Bridge Areenan kassakaapissa.

Päätettiin, että valmistelussa oleviin kilpailunjohtajien määräyksiin halutaan myös kirjattavaksi sanktioita selkeissä laiminlyöntitapauksissa. Määräyksien valmistelua jatketaan kilpailutoimikunnassa.

SBL:n hallitus on päättänyt, ettei jatkossa tule käyttämään Sue Bäckströmin tai Jari Bäckströmin palveluita kilpailunjohtamisessa missään SBL:n alaisissa kilpailuissa. Päätös on seuraamusta aikaisemmista palvelutasorikkomuksista pelaajia kohtaan heidän johtamissaan kilpailuissa.




16 §    Seuraavan kokouksen ajankohta
Seuraava kokous pidetään sunnuntaina 22.11. klo 10:00 Bridge Areenalla.

17 §    Kokouksen päättäminen
Puheenjohtaja päätti kokouksen klo 19:46.

 

 

Microsoft Officen allekirjoitusrivi...  Microsoft Officen allekirjoitusrivi...

Microsoft Officen allekirjoitusrivi...  Microsoft Officen allekirjoitusrivi...